Main content

Latest News

Ambassadors spreading the word

The Carlton Football Club's Multicultural Ambassadors Program focusses on strengthening the Club's relationship with the community.

8:36am  Oct 20, 2014

2014 Trade Wrap

Carlton Football Club's National Recruiting Manager, Shane Rogers, can breathe a sigh of relief as the AFL's 2014 Trade period officially comes to a close.

4:04pm  Oct 17, 2014

2014 Review: Henderson

We take a look back at Carlton swingman Lachie Henderson's injury-interrupted 2014 campaign.

2:46pm  Oct 17, 2014

Carlton on Twitter

Carlton on Twitter

Twitter

Players on Twitter

Honour Board


YEAR PRESIDENT TREASURER GENERAL MANAGER
SECRETARY
COACH CAPTAIN RESULT
1864 R. McFarland B. James B. James H. Chadwick
1865 R. McFarland B. James B. James H. Chadwick
1866 Jas Linacre B. James B. James T.S. Marshall
1867 G. Coppin R. McFarland R. McFarland D. Adamson
1868 G. Coppin R. McFarland R. McFarland J. Conway
1869 G. Coppin C. Hillsden C. Hillsden J. Conway
1870 G. Coppin T.P. Power T.P. Power J. Conway Third
1871 G. Coppin T.P. Power T.P. Power J. Conway Premiers
1872 G. Coppin T.P. Power T.P. Power J. Donovan Runners-up
1873 J. Walls T.P. Power T.P. Power G. Kennedy Premiers
1874 R. Robertson T.P. Power T.P. Power J. Donovan Premiers
1875 R. Robertson T.P. Power T.P. Power J.H. Guy Premiers
1876 R. Robertson T.P. Power T.P. Power J. Gardiner Runners-up
1877 R. Robertson T.P. Power T.P. Power J. Gardiner Premiers
1878 R. Robertson T.P. Power J.A. Turnbull J. Gardiner Third
1879 R. Robertson T.P. Power J.A. Turnbull J. Gardiner Runners-up
1880 R. Robertson M.B. Hearne E.A. Prevot G. Robertson Third
1881 R. Robertson M.B. Hearne H.C. Nuck G. Robertson Third
1882 R. Robertson M.B.Hearne M.B. Hearne W. Goer Fourth
1883 R. Robertson M.B.Hearne M.B. Hearne R.H. Frayne Third
1884 R. Robertson M.B.Hearne M.B. Hearne J. Baker Sixth
1885 R. Robertson M.B.Hearne W.C. Donaldson J. Baker Fourth
1886 A. Gillespie M.B.Hearne W.C. Donaldson S. Bloomfield Third
1887 A. Gillespie M.B.Hearne W.C. Donaldson T. Leydin Premiers
1888 A. Gillespie M.B.Hearne W.C. Donaldson T. Leydin Fourth
1889 A. Gillespie M.B.Hearne W.C. Donaldson T. Leydin Runners-up
1890 A. Gillespie M.B.Hearne W.C. Donaldson W. Strickland Runners-up
1891 A. Gillespie M.B.Hearne W.C. Donaldson J. Lorraine Runners-up
1892 A. Gillespie M.B.Hearne J. Melville W. Walton Fifth
1893 A. Gillespie M.B.Hearne J. Melville D. Hutchinson Eighth
1894 A. Gillespie M.B.Hearne J. Melville P. Williams Tenth
1895 F. B. Bromby M.B.Hearne J. Melville T. Blake Eleventh
1896 A. H. Shaw M.B.Hearne J.W. Balharry T. Blake Twelfth
1897 A. H. Shaw M.B.Hearne H. Darke J. Aitken Seventh
1898 A. H. Shaw M.B.Hearne H. Darke E. Walton Seventh
1899 A. H. Shaw M.B.Hearne H.W. Balharry E. Walton Seventh
1900 A. H. Shaw M.B.Hearne H.W. Balharry W. Stuckey Seventh
1901 R. Heatley M.B.Hearne J. Melville W. Stuckey Seventh
1902 R. Heatley M.B.Hearne J. Worrall J. Worrall J. McShane Sixth
1903 R. Heatley M.B.Hearne J. Worrall J. Worrall J. McShane Third
1904 H. B. Higgins J. Urquhart J. Worrall J. Worrall J. McShane Runners-up
1905 W. F. Evans J. Urquhart J. Worrall J. Worrall J. Flynn Third
1906 W. F. Evans J. Urquhart J. Worrall J. Worrall J. Flynn Premiers
1907 J. Urquhart R.J. Blay J. Worrall J. Worrall J. Flynn Premiers
1908 J. Urquhart R.J. Blay J. Worrall J. Worrall F. Elliott Premiers
1909 J. Urquhart R.J. Blay J. Worrall J. Worrall F. Elliott Runners-up
1910 J. McInerny S.J. Quirk A.C. Ford F. Elliott F. Elliott Runners-up
1911 J. McInerny E.A. Walton A.C. Ford F. Elliott F. Elliott Fourth
1912 D. Bell E.A. Walton G. Bruce N. Clark J. Wells Third
1913 D. Bell E.A. Walton G. Bruce J. Wells J. Wells Sixth
1914 J. Gardiner R. Wright J.E. Clinton N. Clark W. Dick Premiers
1915 J. Gardiner R. Wright J.E. Clinton N. Clark W. Dick Premiers
1916 J. Gardiner R.Hunt J.E. Clinton N. Clark W. Dick Runners-up
1917 J. Gardiner R.Hunt J.E. Clinton N. Clark W. Dick Third
1918 J. Gardiner R.Hunt J.E. Clinton N. Clark R. McGregor Third
1919 J. Gardiner H. Numa R. Hunt V. Valentine C. Fisher Fourth
1920 J. Gardiner H. Numa R. Hunt N. Clark P. O’Brien Third
1921 J. Gardiner H. Numa R. Hunt N. Clark G.V. Green Runners-up
1922 J. Gardiner H. Numa R. Hunt N. Clark H.R. Clover Fourth
1923 J. Gardiner H. Numa R. Hunt H.R. Clover H.R. Clover Seventh
1924 J. Gardiner H. Numa R. Hunt P. Parratt P. O’Brien Seventh
1925 D. Young G. Hooper H.R. Clover P. O’Brien, J. Caldwell Ninth
1926 D. Young G. Hooper H.R. Clover R. Brew R. Brew Sixth
1927 D. Young W.G. Bryson P.J. Cain H. R. Clover H.R. Clover Third
1928 D. Young W.G. Bryson P.J. Cain R. Brew R. Brew Fourth
1929 D.H. Crone W.G. Bryson P.J. Cain D. Minogue R. Brew Third
1930 D.H. Crone W.G. Bryson P.J. Cain D. Minogue R. Brew Third
1931 D.H. Crone W.G. Bryson P.J. Cain D. Minogue R. Brew Third
1932 D.H. Crone W.G. Bryson P.J. Cain D. Minogue C. Martyn Runners-up
1933 D.H. Crone W.G. Bryson P.J. Cain D. Minogue F. Gill Fourth
1934 D.H. Crone W.G. Bryson N.S.W. Chandler D. Minogue M. Johnson Fifth
1935 D.H. Crone W.G. Bryson N.S.W. Chandler F. Maher C. Davey Fourth
1936 D.H. Crone W.G. Bryson N.S.W. Chandler F. Maher J. Francis Fourth
1937 D.H. Crone W.G. Bryson N.S.W. Chandler P. Rowe A. Clarke Fifth
1938 K.G. Luke W.G. Bryson N.S.W. Chandler B. Diggins B. Diggins Premiers
1939 K.G. Luke W.G. Bryson N.S.W. Chandler B. Diggins B. Diggins Fifth
1940 K.G. Luke W.G. Bryson H.O. Bell B. Diggins B. Diggins Fifth
1941 K.G. Luke W.G. Bryson H.O. Bell P. Bentley J. Francis Third
1942 K.G. Luke W.G. Bryson H.O. Bell P. Bentley J. Francis Fifth
1943 K.G. Luke W.G. Bryson H.O. Bell P. Bentley J. Francis Fourth
1944 K.G. Luke W.G. Bryson H.O. Bell P. Bentley J. Francis, R. Atkinson Fifth
1945 K.G. Luke N. Chandler H.O. Bell P. Bentley R. Chitty Premiers
1946 K.G. Luke N. Chandler H.O. Bell P. Bentley R. Chitty Sixth
1947 K.G. Luke N. Chandler H.O. Bell P. Bentley E. Henfry Premiers
1948 K.G. Luke N. Chandler H.O. Bell P. Bentley E. Henfry Sixth
1949 K.G. Luke N. Chandler H.O. Bell P. Bentley E. Henfry Runners-up
1950 K.G. Luke N. Chandler H.O. Bell P. Bentley E. Henfry Eighth
1951 K.G. Luke N. Chandler H.O. Bell P. Bentley E. Henfry Seventh
1952 K.G. Luke N. Chandler W.L. Floyd P. Bentley E. Henfry, K. Hands Fourth
1953 K.G. Luke N. Chandler W.L. Floyd P. Bentley K. Hands Fifth
1954 K.G. Luke CMG N. Chandler W.L. Floyd P. Bentley K. Hands Eighth
1955 K.G. Luke CMG N. Chandler W.L. Floyd MLA P. Bentley K. Hands Seventh
1956 H.R. Clover N. Chandler C.F. Prosser, N.S.W. Chandler J. Francis K. Hands Fifth
1957 H.R. Clover N. Chandler A.R. Cowie J. Francis K. Hands Fourth
1958 L.J.M. Holmes N. Chandler A.R. Cowie J. Francis B. Comben Seventh
1959 L.J.M. Holmes T.G. Barter A.R. Cowie K. Hands B. Comben Third
1960 L.J.M. Holmes T.G. Barter A.R. Cowie K. Hands B. Comben Seventh
1961 L.J.M. Holmes T.G. Barter A.R. Cowie K. Hands G. Donaldson Eighth
1962 L.J.M. Holmes T.G. Barter A.R. Cowie K. Hands G. Donaldson Runners-up
1963 L.J.M. Holmes T.G. Barter A.R. Cowie K. Hands J. Nicholls Sixth
1964 L.J.M. Holmes T.G. Barter A.R. Cowie K. Hands S. Silvagni Tenth
1965 G.H. Harris T.G. Barter G. Burke R. Barassi R. Barassi Sixth
1966 G.H. Harris T.G. Barter G. Burke R. Barassi R. Barassi Sixth
1967 G.H. Harris T.G. Barter G. Burke R. Barassi R. Barassi Third
1968 G.H. Harris T.G. Barter G. Burke R. Barassi R. Barassi, J. Nicholls Premiers
1969 G.H. Harris T.G. Barter, J. Perriam G. Burke, T.G. Barter(A.Sec) R. Barassi J. Nicholls Runners-up
1970 G.H. Harris J. Perriam B.J. Deacon R. Barassi J. Nicholls Premiers
1971 G.H. Harris J. Perriam B.J. Deacon R. Barassi J. Nicholls Fifth
1972 G.H. Harris J. Perriam B.J. Deacon J. Nicholls J. Nicholls Premiers
1973 G.H. Harris J. Perriam B.J. Deacon J. Nicholls J. Nicholls Runner-up
1974 G.H. Harris J. Perriam, N.A. Blackburn A.R. Cowie J. Nicholls R. Walls J. Nicholls A. Jesaulenko Seventh
1975 I.B. Rohrt N.A. Blackburn A.R. Cowie J. Nicholls A. Jesaulenko Fourth
1976 I.B. Rohrt N.A. Blackburn K.A. McKenzie I. Thorogood A. Jesaulenko Third
1977 I.B. Rohrt N.A. Blackburn K.A. McKenzie I. Thorogood R. Walls Sixth
1978 G.H. Harris N.A. Blackburn K.A. McKenzie I. Stewart A. Jesaulenko R. Walls A. Jesaulenko Fourth
1979 G.H. Harris N.A. Blackburn K.A. McKenzie A. Jesaulenko A. Jesaulenko Premiers
1980 I.W. Rice N.A. Blackburn J.R.C. Allison P. Jones M. Fitzpatrick Fourth
1981 I.W. Rice J. Perriam J.R.C. Allison, I.S. Collins D. Parkin M. Fitzpatrick Premiers
1982 I.W. Rice J. Perriam I.S. Collins D. Parkin M. Fitzpatrick Premiers
1983 I.W. Rice, J.D. Elliott J. Perriam I.S. Collins D. Parkin M. Fitzpatrick Fifth
1984 J.D. Elliott J. Perriam I.S. Collins D. Parkin W. Johnston Fourth
1985 J.D. Elliott J. Perriam I.S. Collins D. Parkin W. Johnston Fifth
1986 J.D. Elliott J. Perriam I.S. Collins R. Walls M. Maclure Runners-up
1987 J.D. Elliott J. Perriam I.S. Collins R. Walls S. Kernahan Premiers
1988 J.D. Elliott J. Perriam I.S. Collins R. Walls S. Kernahan Third
1989 J.D. Elliott J. Perriam I.S. Collins R. Walls, A. Jesaulenko S. Kernahan Eighth
1990 J.D. Elliott J. Perriam I.S. Collins A. Jesaulenko S. Kernahan Eighth
1991 J.D. Elliott J. Perriam I.S. Collins D. Parkin S. Kernahan Eleventh
1992 J.D. Elliott J. Perriam I.S. Collins D. Parkin S. Kernahan Seventh
1993 J.D. Elliott J. Perriam I.S. Collins D. Parkin S. Kernahan Runners-up
1994 J.D. Elliott J. Perriam S.J. Gough D. Parkin S. Kernahan Fifth
1995 J.D. Elliott J. Perriam S.J. Gough D. Parkin S. Kernahan Premiers
1996 J.D. Elliott J. Perriam S.J. Gough D. Parkin S. Kernahan Sixth
1997 J.D. Elliott J. Perriam S.J. Gough D. Parkin S. Kernahan Eleventh
1998 J.D. Elliott - S.J. Gough D. Parkin C. Bradley Eleventh
1999 J.D. Elliott - S.J. Gough D. Parkin C. Bradley Runners-up
2000 J.D. Elliott - S.J. Gough, J.M. Gurrieri D. Parkin C. Bradley Third
2001 J.D. Elliott - J.M. Gurrieri, D.M. Hanly W. Brittain C. Bradley Sixth
2002 J.D. Elliott - D.M. Hanly W. Brittain B.Ratten Sixteenth
2003 I.S. Collins - D.M. Hanly M.K. Malouf D. Pagan B. Ratten A. Mackay Fifteenth
2004 I.S. Collins - M.K. Malouf D.Pagan A. Koutoufides Eleventh
2005 I.S. Collins - M.K. Malouf D.Pagan A. Koutoufides Sixteenth
2006 I.S. Collins/ G.J. Smorgon - M.K. Malouf D.Pagan A. Koutoufides Sixteenth
2007 G.J. Smorgon/R. Pratt - M.K. Malouf/G. Swann D. Pagan/B. Ratten L. Whitnall Fifteenth
2008 R. Pratt/ S.S. Kernahan - G. Swann B. Ratten  C. Judd Eleventh
2009 S.S. Kernahan - G. Swann B. Ratten  C. Judd Seventh
2010 S.S. Kernahan - G. Swann B. Ratten  C. Judd Eighth
2011 S.S. Kernahan - G. Swann B. Ratten  C. Judd Fifth
2012 S.S. Kernahan - G. Swann B. Ratten  C. Judd Tenth
2013 S.S. Kernahan - G. Swann M. Malthouse M. Murphy Sixth
2014 S.S. Kernahan/M. LoGiudice - G. Swann/S. Trigg M. Malthouse M. Murphy Thirteenth